God kvelden her...Siste del av leken for denne gang, nå skal vi finne vinduer…Og det fant jeg her om dagen i Gamlebyen. Det nederste bildet er julehuset i Gamlebyen, det har nå åpent torsdag til søndag, tror jeg. Det går jo mot jul. Tidligere var julehuset bare åpent i helgene. Nå altså utvidet med et par dager. Fant litt på nettet angående vinduer! Og vindu kan bety mer enn det vi tror…Les og lær!
Den norrøne formen var vindauga, dvs. «vind-øye», som egentlig betydde ’hull, åpning til å slippe luft og vind inn gjennom’. En slik glugge i et hus kunne stenges med for eksempel lemmer. Seinere fikk folk glass til å sette i vinduene, som da ble vindtette. Det typiske vinduet i dag har glass. Formen vindu i bokmål har kommet fra dansk vindue, mens nynorsk har valgfritt vindauga eller vindauge. I eldre svensk og i svenske dialekter fins formen vindöga, mens fönster er det vanlige ordet i svensk nå.
Ordet vindauga ble tidlig lånt fra nordisk inn i engelsk, der vi kjenner det i formen window. Ikke minst utbredt er det i operativsystemet Microsoft Windows, med firkantete felt (vinduer) på dataskjermer over hele verden.
Vindu blir også brukt om andre åpninger som en kan se gjennom, gjerne dekt av et gjennomsiktig materiale, som vinduet i en vinduskonvolutt. I mer overført betydning er det brukt om en sjanse til å se noe som vanligvis ikke er synlig. Et eksempel: «Stedsnavn er viktige kulturminner, de fungerer ofte som et enestående vindu inn til historia», i artikkelen «Kvenske stedsnavn» på nettsidene våre.
En nokså ny betydning av vindu er at det blir brukt om ’tidsrom da noe kan skje; ledig tid’. Betydningen finnes bl.a. i fotballuttrykket overgangsvindu, som du kan lese mer om i denne artikkelen.
Et eksempel på fagspråklig bruk har vi i geologi, der et vindu er et avgrenset område hvor dypereliggende berggrunn kommer til syne fordi lagene oppå er tært bort. I et grunnfjellsvindu er grunnfjellet blottlagt.
Ååå – virkelig et vindu for meg…. med røde hjerter….. <3 klem
Ja.. Det er deg vennen
flott var det. God klem..
Så fine vindusfakta
Og det store huset med alle vinduene…mindre og mindre i størrelse oppover i etasjene. Minder og mindre påkostet.
Flott med fakta og det passet bra her..Vindu er jo så mangt.
Gamlebyen det øverste bildet også..Artig når man går i dybden på disse vinduene.
Ha en fin kveld
Mange vinduer, og et vindu med røde hjerter
Herlig! God torsdag kveld videre
Her er det litt fotball på TV 
Masse vinduer både her og andre steder. Vindu er kjekt, liker lyset som det gir oss….
Nyt kvelden og fotball. Klems…Snart leggetid her…
koslige vinduer som frister en til å titte innom
Mange takk, det gjør det absolutt.
Koselig siste vinduet
Takk for at du var med 
Takk, gøy å være med på litt sprell………
Vakre vinduer som så absolutt har mye å fortelle, tenker jeg
Vinduer hos meg også i dag. Siste utfordring i Frodiths høstlek. Spennende og artig var det.
Takk, gøy å henge med for oss som blogger. Og moro o komme seg ut og finne motiver.
Flott innlegg, jeg har vært innom hos deg nå! 🪟
Kjempeflotte vinduer, og det hadde vært moro å titte igjennom dem
Ønsker deg en superfin fredag, og ei kjempefin og god helg

Purr, purr, og klem fra Toril og kattene
Mange takk, ja det er litt gøy det å snoke litt og titte i smug…Ikke hos private da, men sånne butikkvinduer eller gamle gårder eller noe.
Klem….
Her var det mange vinduer, og så koselig det nederste er
Takk, masse fine vinduer og det er noe eget med julevinduer da
Det er det. Ekstra lunt og koselig
Røde hjerter er innertier <3