Jeg leser på, og jeg har lest to nye eventyr siden sist Eventyr – Gudbrand i Lia 📚
Det er: Småguttene som traff trollene på Hedalsskogen og Pannekaken
Du finner dem her også: https://eventyrforalle.no/asbjornsen-moe/am082 https://eventyrforalle.no/asbjornsen-moe/am138
Pannekaken er kjent for de aller fleste! Jeg tenker, fort gjort å bli lurt! Dette eventyret er jo helt oppe i dagen! 🥞 Dere husker sikkert kona med syv sultne unger! Og dem stekte hun pannekaker til. Det var råmelks-kake, den lå i pannen og este seg så tykk og god! Her er det rim og regler. Mann brann, høne pøne, hane pane, ande vande, gåse våse, gasse vasse – helt til hun møtte en gris! Et eventyr som aldri går i glemmeboka. Lest mange ganger og har vært en gjenganger på TV. Morsomt å tegne til, for de som liker det!
Småguttene som traff trollene på Hedalsskogen. 3 troll med ett felles øye mot smågutter! Det er ikke alltid de største vinner, men er man liten og smart, kan man komme langt! List, i stedet for rå makt! Et klassisk eventyr med skumle skoger og troll. Et eventyr jeg likte godt! Og noe jeg også tenker på, er man stor og sterk burde – man være snill! 🧌
Kjenner du til disse jeg nevner her?
Opp og frem med gamle Norske folkeeventyr – de må ikke bli glemt!
Jeg har lest de eventyrene minst hundre ganger eller mer 🙂 Lesehest som jeg har vært og fortsatt er litt… elsker eventyr!
Eventyr er morsomt. Noe husker man og noe er glemt! 🙂
Mens de som vokser opp nå, leser kanskje altfor sjelden!
Fine eventyr som jeg leste for mange år sida. Kan jo lese dem igjen. Takk for tips🙏🏻
Ikke sant, jeg skal lese meg opp på eventyr. Så da blir det litt om dette utover.
Moro! 💙
Kjenner til begge disse eventyrene, men pannekaka aller mest.😊
Ja, Ikke sant – de er så fine! 💛
Nyt kvelden!
Pannekaka kjenner jeg veldig godt til. Den har jeg brukt mye på jobben også 🙂
Ett flott eventyr, masse bilder i hodet når man leser dette. Sikkert flott å bruke på
jobben hos deg! 🥰
Eventyret om pannekaka husker jeg meget godt. Neppe ande eventyr som har så mye rim i seg som det. Det er kanskje derfor jeg husker det så godt. Ellers kom lua som jeg mista i går til rette. Noen hadde levert den inn så jeg fant den på hittegods i dag. Litt må man ha. Ha en fin kveld.
Artig historie, med alle dyrene og rim og regler. Man glemmer ikke dette.
Utrolig at lua kom til rette. Det hadde jeg nesten ikke trodd! Ha en fin kveld!
Pannekaken er godt kjent her ja….. måtte smile litt – husker jeg leste for ungane – sååå gøy! 🙂 klemmer
Ikke sant, det er en slager og man ble jo aldri lei dette eventyret.
Man ser det for seg! Skikkelig fint eventyr! 🩷